Sage DR over N. Branch Spillman Creek
Fair Condition56 years old45 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0s 1.2w Of Ash Grove |
| Carries | Sage DR |
| Crosses | N. Branch Spillman Creek |
| Coordinates | 39.13204, -98.38128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 58.7 ft (17.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 133.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000530707704200 |