Sage DR over S. Branch Spillman Creek
Fair Condition56 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 2.0s 1.6w Of Ash Grove |
| Carries | Sage DR |
| Crosses | S. Branch Spillman Creek |
| Coordinates | 39.13216, -98.38879 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 90.2 ft (27.5 m) |
| Max Span | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 200.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000530707204200 |