K-181 HWY over S Branch Spillman CR
Good Condition32 years old198 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 7.84 Mi N Jct K-18 |
| Carries | K-181 HWY |
| Crosses | S Branch Spillman CR |
| Coordinates | 39.13944, -98.39694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 152.6 ft (46.5 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 483.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 198 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 999918100530371 |