Navajo Drive over Trib To Spillman Creek
Fair Condition102 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 3.9w 0.5n Of Lincoln |
| Carries | Navajo Drive |
| Crosses | Trib To Spillman Creek |
| Coordinates | 39.05994, -98.22311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 58.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1935) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000530725104300 |