150th Road over Saline River
Fair Condition43 years old35 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Lincoln |
| Location | 1.0s 2.5e Of Vesper |
| Carries | 150th Road |
| Crosses | Saline River |
| Coordinates | 39.02778, -98.22589 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 273.6 ft (83.4 m) |
| Max Span | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 667.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000530725004342 |