Local Rd. 35 over Big Sugar Creek
Good Condition43 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0s 2.0w Of Centerville |
| Carries | Local Rd. 35 |
| Crosses | Big Sugar Creek |
| Coordinates | 38.20466, -95.04873 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.4 ft (49.5 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 391.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541067605465 |