Local Road 35ab over Trib. To Sugar Creek
Good Condition27 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 6.0n 0.1w Of Blue Mound |
| Carries | Local Road 35ab |
| Crosses | Trib. To Sugar Creek |
| Coordinates | 38.18277, -95.00873 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 76.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541071905500 |