Minor Col 47 over South Fork Sugar Creek
Good Condition45 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 5.0n 0.5w Of Blue Mound |
| Carries | Minor Col 47 |
| Crosses | South Fork Sugar Creek |
| Coordinates | 38.16829, -95.02486 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 184.4 ft (56.2 m) |
| Max Span | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 444.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541071005520 |