Local Rd. 36 over South Fork Sugar Creek
Good Condition47 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.3s 1.6e Of Centerville |
| Carries | Local Rd. 36 |
| Crosses | South Fork Sugar Creek |
| Coordinates | 38.19952, -94.98703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.9 ft (71.9 m) |
| Max Span | 77.8 ft (23.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 568.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541075105469 |