Local Rd. 21 over Landers Creek
Poor Condition106 years old5 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | S. Edge Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 21 |
| Crosses | Landers Creek |
| Coordinates | 38.28069, -94.99167 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 3 (Serious) |
| Culvert | 3 (Serious) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Masonry |
| Design | Culvert |
| Total Length | 78.4 ft (23.9 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 117.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1920 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000541073005364 |