Local Rd. 14 over Trib. To Goodrich Creek
Fair Condition53 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0n Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 14 |
| Crosses | Trib. To Goodrich Creek |
| Coordinates | 38.30210, -94.99034 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 50.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541073105340 |