Local Rd. 24 over North Sugar Creek
Good Condition33 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0s 1.0e Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 24 |
| Crosses | North Sugar Creek |
| Coordinates | 38.25851, -94.97225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 390.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541075005400 |