Local Rd. 13a over Goodrich Creek
Good Condition51 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0n 1.0w Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 13a |
| Crosses | Goodrich Creek |
| Coordinates | 38.30562, -95.01013 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 69.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541071005328 |