Local Rd. 62aaa over Trib. To Little Gus Ck.
Fair Condition51 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0n 1.0w Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 62aaa |
| Crosses | Trib. To Little Gus Ck. |
| Coordinates | 38.11022, -95.03127 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 51.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541069405600 |