Minor Col 34a over South Fork Sugar Creek
Good Condition51 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 3.9e Of Centerville |
| Carries | Minor Col 34a |
| Crosses | South Fork Sugar Creek |
| Coordinates | 38.21852, -94.94564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 225.1 ft (68.6 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 583.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541079405445 |