Local Rd. 27 over Trib. North Sugar Creek
Good Condition43 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.5n 1.5e Of Centerville |
| Carries | Local Rd. 27 |
| Crosses | Trib. North Sugar Creek |
| Coordinates | 38.24214, -94.98831 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 13.8 ft (4.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 105.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541075005409 |