30th Ave.14.10 over Salt Creek Trib.
Good Condition7 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 4.0s 7.9e Of Nickerson |
| Carries | 30th Ave.14.10 |
| Crosses | Salt Creek Trib. |
| Coordinates | 38.08634, -98.23141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 4.9 ft (1.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 55.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780723105640 |