Bone Springs RD over Salt Creek
Fair Condition68 years old22 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.7w 7.7n Of Abbyville |
| Carries | Bone Springs RD |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.08340, -98.21590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 122.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780725005643 |