Hodge RD 25.15 over Salt Creek Trib
Good Condition47 years old40 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 4.3s 6.0w Of Nickerson |
| Carries | Hodge RD 25.15 |
| Crosses | Salt Creek Trib |
| Coordinates | 38.08837, -98.19747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 143.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780727005642 |