Hodge RD 25.70 over Salt Creek Trib
Good Condition47 years old34 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.3s 6.0w Of Nickerson |
| Carries | Hodge RD 25.70 |
| Crosses | Salt Creek Trib |
| Coordinates | 38.09584, -98.19745 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 125.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780727005623 |