Sun City Rd.15.75 over Goose Creek
Fair Condition37 years old21 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.3w 6.0s Of Arlington |
| Carries | Sun City Rd.15.75 |
| Crosses | Goose Creek |
| Coordinates | 37.80558, -98.19833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 225.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780725706020 |