Sego Rd.7.20 over Silver Creek
Poor Condition97 years old17 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 5.0s Of Arlington |
| Carries | Sego Rd.7.20 |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 37.82965, -98.17853 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 190.9 ft (58.2 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 395.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000780729005988 |