Fairview Rd.6.90 over Trib. To Ninnescah River
Good Condition14 years old17 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0e 5.3s Of Arlington |
| Carries | Fairview Rd.6.90 |
| Crosses | Trib. To Ninnescah River |
| Coordinates | 37.81833, -98.15533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 107.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780731006003 |