Minor 6001715 over Silver Creek Trib
Fair Condition66 years old99 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 5.0s Of Arlington |
| Carries | Minor 6001715 |
| Crosses | Silver Creek Trib |
| Coordinates | 37.82511, -98.17019 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 77.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 99 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780729306000 |