Centennial 20.98 over Salt Creek
Fair Condition38 years old5 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.7w 4.1n Of Partridge |
| Carries | Centennial 20.98 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.02776, -98.10587 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 225.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780737005721 |