Local Scrk5450 over Salt Creek
Good Condition6 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.7w 4.6n Of Partridge |
| Carries | Local Scrk5450 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.03505, -98.12429 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 94.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780735005706 |