Clark RD 22.45 over Salt Creek
Fair Condition33 years old26 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.8e 5.1n Of Partridge |
| Carries | Clark RD 22.45 |
| Crosses | Salt Creek |
| Coordinates | 38.04278, -98.07971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 268.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780739505700 |