Centennial.10.50 over Drainage
Good Condition6 years old20 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.4s 4.0e Of Arlington |
| Carries | Centennial.10.50 |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 37.87583, -98.10525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 95.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780737005926 |