Centennial Rd.9.45 over Trib. N. Fork Ninnescah
Fair Condition47 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.6s 7.0w Of Castleton |
| Carries | Centennial Rd.9.45 |
| Crosses | Trib. N. Fork Ninnescah |
| Coordinates | 37.86128, -98.10524 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.0 ft (11.9 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 82.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780737005945 |