Pleasant Val.20.10 over Irish Creek
Poor Condition63 years old4 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.1e 3.0s Of Arlington |
| Carries | Pleasant Val.20.10 |
| Crosses | Irish Creek |
| Coordinates | 37.85406, -98.12122 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 88.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780735105960 |