Centennial Rd.8.75 over North Fork Of Ninnescah
Poor Condition58 years old19 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 4.0e 3.2s Of Arlington |
| Carries | Centennial Rd.8.75 |
| Crosses | North Fork Of Ninnescah |
| Coordinates | 37.84993, -98.10525 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.0 ft (63.4 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 424.8 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780737005962 |