Parallel Road over Stream
Fair Condition11 years old100 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.0n 4.6w Pretty Prairie |
| Carries | Parallel Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 37.82483, -98.10378 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 106.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780737206000 |