High Point.6.35 over Drainage
Good Condition9 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.2e 5.5s Of Arlington |
| Carries | High Point.6.35 |
| Crosses | Drainage |
| Coordinates | 37.81469, -98.11882 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 4.3 ft (1.3 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 65.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780735006007 |