Riverton Rd.8.95 over Drain To Ninnescah River
Poor Condition74 years old14 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.4w 4.6n Pretty Prairie |
| Carries | Riverton Rd.8.95 |
| Crosses | Drain To Ninnescah River |
| Coordinates | 37.85278, -98.06858 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 73.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1952 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780741005961 |