Pleasant Val.23.05 over Trib. N. Fork Ninnescah
Fair Condition43 years old14 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0s 4.1w Of Castleton |
| Carries | Pleasant Val.23.05 |
| Crosses | Trib. N. Fork Ninnescah |
| Coordinates | 37.85385, -98.06793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 185.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780741105960 |