Riverton Rd.8.70 over Trib N Fk Ninnescah Riv
Poor Condition32 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 4.2n 2.6w Pretty Prairie |
| Carries | Riverton Rd.8.70 |
| Crosses | Trib N Fk Ninnescah Riv |
| Coordinates | 37.85039, -98.06844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 80.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780741005963 |