Pleasant Val.25.05 over Drain
Poor Condition68 years old15 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.3w 4.8n Pretty Prairie |
| Carries | Pleasant Val.25.05 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.85372, -98.03174 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 75.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780745105960 |