N Wilson RD over Cow Creek
Good Condition17 years old367 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.7n Of Willow Brook |
| Carries | N Wilson RD |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.11147, -97.99633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 662.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 367 (2021) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780749005603 |