Willowbrook RD over Cow Creek
Good Condition2 years old195 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | W Edge Of Willowbrook |
| Carries | Willowbrook RD |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.09894, -97.99569 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 226.4 ft (69 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 627.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 195 (2022) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780749005622 |