N Pennington RD over Cow Creek
Fair Condition61 years old108 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.5e 0.5s Of Willow Brook |
| Carries | N Pennington RD |
| Crosses | Cow Creek |
| Coordinates | 38.09267, -97.97800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.7 ft (63.6 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 457.9 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 108 (2021) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751005626 |