Minor Reno6125 over Cow Creek Trib
Good Condition50 years old122 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0e Of Willow Brook |
| Carries | Minor Reno6125 |
| Crosses | Cow Creek Trib |
| Coordinates | 38.10406, -97.97790 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 5.6 ft (1.7 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 122 (2021) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751005607 |