Irish Crk Rd.28.55 over Trib. N. Fk. Ninnescah
Good Condition46 years old14 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0n Of Castleton |
| Carries | Irish Crk Rd.28.55 |
| Crosses | Trib. N. Fk. Ninnescah |
| Coordinates | 37.88317, -97.96672 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 84.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751505920 |