Castleton Rd.27.41 over Red Rock Creek
Good Condition44 years old78 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0w Of Castleton |
| Carries | Castleton Rd.27.41 |
| Crosses | Red Rock Creek |
| Coordinates | 37.86840, -97.98819 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 171.9 ft (52.4 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 482.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 78 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780749405940 |