I-64 over 22nd ST & Northwestern
Fair Condition55 years old65,180 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.45 Mi E Of I-264 |
| Carries | I-64 |
| Crosses | 22nd ST & Northwestern |
| Coordinates | 38.27000, -85.78222 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 501.0 ft (152.7 m) |
| Max Span | 124.3 ft (37.9 m) |
| Deck Width | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Area | 4855.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,180 (2017) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 056B00282N |