Ky 2055 over Little Bee Lick Creek
Fair Condition50 years old4,042 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.65 Mi N Of Ky 1020 |
| Carries | Ky 2055 |
| Crosses | Little Bee Lick Creek |
| Coordinates | 38.10056, -85.74750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 202.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,042 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 322 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00286N |