I-65 & Ramp over Mud Creek
Fair Condition45 years old105,630 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.75 Mi N Of Bullitt Cl |
| Carries | I-65 & Ramp |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 38.11139, -85.70139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.7 ft (11.2 m) |
| Max Span | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Width | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Area | 580.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105,630 (2023) |
| Truck Traffic | 21% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00305N |