I-265 SB over I-65 NB On Ramp
Fair Condition45 years old44,219 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.35 Mi S Of Ky 61 |
| Carries | I-265 SB |
| Crosses | I-65 NB On Ramp |
| Coordinates | 38.11444, -85.69889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 185.4 ft (56.5 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 745.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,219 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00322L |