Ky 841 & Ramps over Mud Creek
Fair Condition45 years old65,234 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.7 Mi W Of Ky 61 |
| Carries | Ky 841 & Ramps |
| Crosses | Mud Creek |
| Coordinates | 38.11528, -85.70528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.2 ft (9.2 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Width | 638.5 ft (194.6 m) |
| Deck Area | 1790.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65,234 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00321N |