Ky 841 EB over I-65 SB Ramp To I-265 NB
Fair Condition45 years old32,617 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.65 Mi W Of Ky 61 |
| Carries | Ky 841 EB |
| Crosses | I-65 SB Ramp To I-265 NB |
| Coordinates | 38.11528, -85.70472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 178.5 ft (54.4 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 734.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,617 (2016) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00317R |