Ky 864 NB over Ns Railroad
Fair Condition43 years old15,501 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.35 Mi S Of I-264 |
| Carries | Ky 864 NB |
| Crosses | Ns Railroad |
| Coordinates | 38.19083, -85.70444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1142.7 ft (348.3 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 4980.7 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,501 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00310R |